Można chronić się przed ukąszeniami kleszczy, ale także przed skutkami ich ugryzień, czyli zakażeniem chorobami przenoszonymi przez nie. W tym celu należy przyjąć odpowiednią szczepionkę.
Nie wszystkie kleszcze zarażają groźnymi chorobami, ale przecież nigdy nie można mieć pewności z jakim pajęczakiem będziemy mieć ewentualnie do czynienia. W związku z tym warto chronić siebie i swoją rodzinę. Do najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób zalicza się boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Nie istnieje obecnie szczepionka na boreliozę, ale można się zaszczepić na drugą z tych chorób. Istnieją także odpowiednie preparaty dla dzieci. Natomiast zanim zaszczepimy dziecko na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych trzeba się upewnić, że otrzymuje szczepionkę odpowiednią dla jego wieku. Żeby zapewnić maluchowi pełną ochronę należy podać trzy jej dawki. Pierwszą zwykle przyjmuje się zimą, kolejną po okresie od 1 do 3 miesięcy, a trzecią po 9-12 miesięcy od drugiej dawki. Wówczas dziecko będzie chronione przed chorobą przez 3 lata. Po tym czasie warto przyjąć szczepienie przypominające. Czasami zdarza się tak, że dwie pierwsze dawki przyjmowane są w odstępie 14 dni. Tak bywa na przykład wtedy, gdy decydujemy się na szczepienie tuż przed wyjazdem wakacyjnym. Zazwyczaj taki sposób przyjęcia szczepionki daje bardzo wysoką ochronę (93%) przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu przez rok.
Dorośli również powinni przyjąć odpowiednią ilość dawek szczepionki i pamiętać o szczepieniach przypominających. Szczególnie zaleca się to osobom, które wyjeżdżają w miejsca będące skupiskami kleszczy. Oczywiście dotyczy to również osób, które tam mieszkają. W naszym kraju najwięcej kleszczy występuje na Podlasiu, Mazurach, Suwalszczyźnie i Dolnym Śląsku. Szczepionkę na kleszcze powinny przyjąć również osoby, które pracują w lesie lub planują pobyt w jego okolicach. Jedna dawka szczepionki kosztuje 80-100 zł. Jeśli chodzi o skutki uboczne, to mogą one dotyczyć miejsca wkłucia igły – zaczerwienienie, obrzęk, ból. Mogą pojawić się także bóle głowy, gorączka, zmęczenie, brak apetytu, nudności. Natomiast nawet jeśli u dziecka wystąpi gorączka powyżej 38ºC, to nie jest to nie należy uważać tego za poważne powikłanie. Wszystkie skutki uboczne szczepienia powinny minąć po 24 godzinach.