Do najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób należą kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Zarażenie bakterią boreliozy powoduje pewne objawy. Szybkie ich zdiagnozowanie podnosi szanse na skuteczne pozbycie się choroby.
Bakterie wywołujące boreliozę dostają się najpierw do skóry zarażonej osoby, a następnie poprzez krew i limfę do różnych narządów. Właśnie dlatego tak istotne jest szybkie zauważenie zmian skórnych, zanim jeszcze krętki zaatakują poważnie organizm. Rumień wędrujący to bardzo charakterystyczny objaw boreliozy. Kiedy lekarz potwierdzi, że zaczerwienienie na skórze, to rzeczywiście rumień od razu zapisuje antybiotyki. Nie czeka na inne symptomy choroby, ani nie zleca dodatkowych badań, które na tym etapie i tak nic nie wykazują. Natomiast pewien problem polega na tym, że rumień wędrujący może wystąpić w takim miejscu, że chory go nie zauważy albo może nie pojawić się w ogóle. Wówczas zdiagnozowanie boreliozy jest już trudniejsze. Pozostałe jej objawy nie są już tak charakterystyczne jak rumień i mogą być również dobrze symptomami innej choroby. W związku z tym, jeżeli u osoby która została ukąszona przez kleszcza nie ma rumienia, ale występują u niej bóle mięśni, karku, osłabienie, szumy w uszach itp., czyli objawy grypopodobne, to zleca się test serologiczny.
Test serologiczny może wykryć pojawienie się przeciwciał IgM oraz IgG, które zaczynają być wytwarzane przez organizm najwcześniej po 3 tygodniach od zarażenia boreliozą. Jeżeli zostaną wykryte, to wykonuje się jeszcze test potwierdzający. Boreliozę leczy się antybiotykami, które mają działać na określone objawy choroby, w zależności od tego, co dolega pacjentowi. Natomiast może dojść do zapalenia stawów, mięśnia sercowego czy układu nerwowego, a w późniejszym stadium do przewlekłego zanikowego zapalenie skóry kończyn, przewlekłego zapalenie stawów, zapalenia mięśni i ścięgien oraz przewlekłej neuroboreliozy. Najczęściej stosuje się amokcylinę, doksycylinę, aksetyl cefuroksymu, penicylinę, ceftriakson, cefotaksym. W zależności od stadium choroby leczenie trwa od 2 tygodni do 28 dni. Jeżeli zostanie szybko rozpoczęte i lek będzie dobrze dobrany, to można liczyć na całkowite wyleczenie. Tak jest w 90% przypadków zarażenia boreliozą. Natomiast u pozostałych osób choroba przyjmuje postać przewlekłą lub występują nawroty.