Jak prawidłowo wyjąć kleszcza u człowieka

Objawy ukąszenia przez kleszcza to swędzenie i zaczerwienienie skóry. Natomiast szybko można się zorientować, że nie chodzi na przykład o ugryzienie komara, bo na środku rumienia widnieje ciemny punkt. Jego wielkość zależy od tego ile krwi zdążył wypić.

Trzeba brać również pod uwagę, że kleszcz mocno wczepia się w skórę i coraz głębiej się w niej zagnieżdża. Im później zostanie zauważony, tym trudniej będzie go usunąć. Poza tym większe niebezpieczeństwo, że przeniesie jakąś chorobę. Na pewno nie należy go usuwać gołymi rękami. Najlepiej zrobić to za pomocą pęsety. Chwyta się pajęczaka jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyrywa lub wykręca. Ponieważ kleszcze zwykle wkręcają się w prawą stronę, to powinno się wykręcać je w lewo. Może zdarzyć, że podczas takiego zabiegu w skórze pozostanie sama główka. Trzeba ją wtedy jeszcze raz usunąć pęsetą. Chodzi o to, żeby nie pozostawić ani fragmentu kleszcza, bo zawsze może to grozić zakażeniem jego chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli jednak okaże się, że doszło do rozerwania kleszcza i nie można usunąć wszystkich jego części, to należy jak najszybciej pójść do lekarza. W aptekach można kupić również specjalne karty do usuwania kleszczy, które ułatwiają odczepianie pajęczaków w całości. Kiedy kleszcz znajduje się jeszcze na skórze nie należy podejmować czynności, które mogą prowadzić do jego zadławienia i wypluwania śliny z drobnoustrojami. Oprócz wspomnianego już wyciągania go palcami nie można rozgniatać czy przypalać go na skórze, wyciskać, smarować tłuszczem czy środkiem dezynfekującym.

Kiedy kleszcz zostanie już usunięty można go zmiażdżyć albo spalić. Miejsce ukąszenia i narzędzie, którym był wyciągany trzeba zdezynfekować. Używa się do tego wody utlenionej albo spirytusu salicylowego. Oczywiście trzeba też dobrze umyć ręce. Jeżeli zaczerwienienie będzie coraz mniejsze, to nie trzeba się niczym martwić. Jeśli jednak będzie się powiększać, a poza tym pojawią się jakieś inne niepokojące objawy, na przykład przypominające grypę, to trzeba oczywiście zgłosić się do lekarza. Natomiast mając świadomość, że ukąszenie pajęczaka może być niebezpieczne warto pomyśleć wcześniej o szczepieniu oraz środkach zapobiegających ugryzieniom kleszczy.